Penzion ANNA, Vejprty - Ubytování, restauraceLoučná pod Klínovcem 161/83, 431 91 Vejprty, tel.: 474 396 004, mob.: 777 305 289, web: penzionanna.ustecko.com, mail: penzionanna@ustecko.com

TIPY NA VÝLET PO KRUŠNÝCH HORÁCH

Zapomenutý kraj Krušných hor zkrývá několik tipů na výlet po horách.My Vám několik z nich prozradíme.

 • Karlovy Vary  lázeňské město v podhůří Krušných hor. Městem protéká řeka Ohře a říčky Teplá, Rolava a Chodovský potok.
 • Kadaň  královské město  leží na severu Čech, Asi 30 km od hranic s Německou republikou. Velký rozkvět zaznamenalo v období Karla IV., který městu udělil královská privilegia. Příjezd Karla IV. do města si Kadaň připomíná Císařským dnem, který se koná vždy poslední sobotu v srpnu. Odkaz řady generací je zejména po roce 1989 pečlivě střežen a opravován.
  Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří Františkánský klášter s kostelem 14ti svatých Pomocníků, který je od roku 1995 zařazen na seznam Národních kulturních památek ČR, dále radnice, Špitální kostel sv. Jana Křtitele, kostel Povýšení sv. Kříže, ale také městské opevnění, Svatá brána, Žatecký barbakán a hrad, který se vypíná na skále nad řekou Ohří. Dnes je na hradě obřadní síň, městská knihovna, galerie Josefa Lieslera a dům s pečovatelskou službou. Ve městě lze najít plno zařízení pro kulturu, školství a sport.
  V přízemí radnice sídlí informační centrum, které zajišťuje zprostředkování průvodce pro prohlídku města, kulturu, ubytování a stravování.
 • Podkrušnohorský zoopark Chomutov - Jirkov  je svou rozlohou 112 ha je největší ZOO u nás. Jeho areál je bohatý na volně žijící živočichy, specializuje se na chov fauny palearktu a domácích zvířat.
  Projekt Eurosafari
  Provoz Eurosafari byl pro veřejnost zahájen na jaře roku 2000.Celé zařízení se začalo budovat ve druhé polovině devadesátých let s tím, že po tři roky se postupně osazovalo zvířaty a vymezovala se rovnováha mezi počtem a potřebami zvířat, udržitelností a perspektivním zkvalitňováním zeleně a atraktivností areálu pro návštěvníky. Území s jednou velkou vodní plochou, která je pozůstatkem důlní činnosti, vzrostlým modřínovým hájem, smíšeným lesem s převahou dubů a břízy a volnými pastvinami, má rozlohu téměř třicet hektarů a je rozděleno na dvě části.V jedné, představující step, je chována skupina sajg tatarských. Ve druhé části jsou chovné skupiny zubrů, jelenů, muflonů a srnčí zvěře. Dále jsou zde umístěny samčí skupiny asijských lichokopytníků, sloužící jako genetické rezervy pro evropské zoologické zahrady.
  Návštěvníci mohou navštívit tento výjimečný areál pouze s terénní soupravou Safari expres, podle stanoveného jízdního řádu. V sezoně je možné navštívit safari také při noční prohlídce na kterou vyjíždí Safari expres z areálu
  Kamencového jezera. Noční prohlídka je rozšířena o návštěvu zooparku a statku s kolekcí původních plemen domácích zvířat.
 • Boží Dar,Božídarské rašeliniště  je jedním z nejvýznamnějších středisek zimních sportů v České republice, ležící při státní hranici s Německem. Německá strana je velmi lehce dosažitelná skrze hraniční přechod nebo turistické přechody. Sousední obce na německé straně jsou také významná sportovní a kulturní střediska - Kurort Oberwiesenthal a Breitenbrunn. Nabízíme společný skipas pro Oberwiesenthal - Boží Dar - Neklid - Klínovec.Ve zbylých ročních období získává v poslední době v centrálním Krušnohoří na popularitě, mimo klasické pěší turistiky, velmi atraktivní cykloturistika, kterou lze provozovat na okruzích různé délky a náročnosti v nadmořské výšce 700 - 1150 m n.m. Hostům naší obce je dále k dispozici tenisový kurt a desítky kilometrů turistických cest. Do programu pobytu na Božím Daru lze doporučit návštěvu sousedního 4 km vzdáleného německého města Oberwiesenthal s letní bobovou dráhou, sportovní halou (4 tenisové kurty na odpruženém povrchu, bowling, kuželky, posilovna, aerobic), bazény, muzeem lyžování, kabinovou lanovkou a dalšími zajímavostmi.
  U obce Boží Dar leží největší Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště v Krušných horách, na jejímž území se nachází přírodovědné naučné stezky Božídarské rašeliniště a Blatenský příkop.
  Při návštěvě Božího Daru si neopomeňte s sebou vzít pas. Za návštěvu nestojí jenom sousední německý Oberwiesenthal, ale i další německé obce jako je například Rittersgrün, ve kterém najdete technické muzeum a unikátní muzeum úzkokolejné železnice.
 • Klínovec je plochý, z dálky viditelný výrazný vrchol ležící 3,5 kilometru jihovýchodně od Božího Daru. Jedná se o nejvyšší vrchol Krušných hor a celé Krušnohorské soustavy vůbec. Z geologického hlediska jde o strukturní hřbet ze svorů a ortorul, na jehož svazích se vyskytují menší skalní útvary. Průměrná roční teplota na vrcholu je 2,7 °C, průměrné roční srážky se pohybují okolo 1 050 mm. Sněhová pokrývka vydrží přibližně 140 dní s maximy v březnu (průměrně 1 m, někdy i přes 2,5 m). Při dobré viditelnosti prvotřídní rozhledový bod s výhledy až na Ještěd (HLV 344; 1012 m) a Šumavu, vzdálené 150 kilometrů. První rozhledna zde stála již v roce 1817, dnešní osmiboká kamenná pochází z roku 1884 a měří 24 metrů. Mezi lety 1895 – 1929 zde byl postaven a upravován hostinec, jehož součástí je i výstavní hala se stylovým kazetovým stropem, zobrazující znaky krušnohorských měst. Po roce 1989 celý vrcholový komplex objektů postupně chátral, v roce 2005 začala postupná rekonstrukce. Hlavní dominantu Klínovce ovšem tvoří 80 metrů vysoká telekomunikační věž. Na vrchol vede sedačková lanovka a několik lyžařských vleků (nejlepší sněhové podmínky v Krušných horách). Kolem vrcholu jsou udržované zimní lyžařské tratě, v létě cyklostezky. 200 metrů západně od vrcholu nad silnicí vytéká pramen. Klínovec je zalesněn poškozenými smrkovými lesy. Zajímavostí Klínovce je, že se jedná o nejvyšší vrchol České republiky neležící v žádném chráněném území přírody (NP, CHKO, NPR). Netradiční je i geodetický bod, který je na Klínovci zapuštěn do úrovně asfaltové komunikace.
 • Muzeum letecké bitvy v Kovářské,Měděnec,Sfingy  muzeum bylo slavnostně otevřeno 13. září 1997 americkými a německými veterány této bitvy. Mezi exponáty máte možnost shlédnout části sestřelených letadel, historické fotografie, dokumenty, uniformy a diorámata.Muzeum sestává ze tří místností kde můžete nalézt více než 500 exponátů z oblasti letectví 2. světové války, včetně osobní výstroje a výzbroje letců 2 sv. války.Hlavní část expozice je věnována samotné letecké bitvě 11. 9. 1944. Zde můžete nalézt detaily o jednotkách účastnících se bitvy a pozadí mise
  100. bombardovací skupiny 11.9.1944.
 • Obec Měděnec byla založena v 16. století kvůli výhodné poloze bohatých ložisek pyritu, chalkopyritu a achátu. Měděnec neboli Mědník je také stejnojmenný název pro horu s rotundovou kapličkou kaple ze 17. století na jejím vrcholu. Hora je vlivem dřívější těžby provrtána nefunkčními zavalenými doly, které ale stojí za to vidět alespoň zvenku. Z kopce Mědníku je příjemný rozhled na barevné krajinu - zvlášť ve větrném a suchém podzimu. Přibližně 0,5 km cesty jižně až jihovýchodně okolo obecního parku a kostela naleznete unikátní přírodní skalní útvar s plástevnatou strukturou krušnohorské ruly zvaný Sfingy.
 • Rozhledna Plešivec  kopec leží v nádherné krajině Krušných hor nad obcí Abertamy. Milovníci pěší turistiky si zde přijdou na své. Odměnou za výstup na Plešivec se jim naskytne nevídaný pohled na Abertamy a okolí.

 

      A jiné zajímavosti,programy ,tipy na výlet po Krušných horách.

      Sběr hub,borůvek a brusinek .

 

 • Koupaliště v Klášterci na ohří
 • Krytý bazén v německu Marienberg

          

 

CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies